Кога одлучив да отворам нов блог

Шо прај чоек кога нема работа? Само чкрАпа по то Фејсубко. Ама чкраааапа.. упорно… само чраааапа. Ете шо прај. И сеа за clickање шо прајме? Шо корис? Барем една: мене ме натера да отворам нов блог. Добро… можи ми требаше појЧе од пола година, ама го напрајФ.

А се почна со еден статус од Рибаро на далечен, даааалечен сајт:

фејсбук не е интернет... не се' уште

Цензурирани пофалби и досетки од други тричетворица, па муабет:

 • Goran Peoski Фејсбук ќе биде Интернет колку што куќите се улици. November 20, 2010 at 6:23pm

 • Jane Ribaro Gjorgjioski Горан, е тогаш де, кога куќите ќе се улици, не порано. и ај смени очила и перспектива 🙂 November 21, 2010 at 10:03am

 • Goran Peoski Очила и перспектива??? November 21, 2010 at 1:27pm

 • Jane Ribaro Gjorgjioski ma mislev, malku porozevi ochila vo smisla na pushtija fantazijata da raboti i zamisli kako facevo ne eksploatira site do maksimum, a vo idnina i povekje od toa 🙂 November 21, 2010 at 1:29pm

 • Goran Peoski

  Добра идеја, ај да ја пуштам фантазијата:Замислувам дека Интернет е всушност Скопје, различните куќи и згради се сајтовите и обичните корисници, а улиците, нормално, комуникациските канали.

  Фејсбук би требало да е нешто прилично значајно залуѓето, ајде нека биде „соборен храм Фејсбук“. Сега веќе лесно ми е да замислам експоатација: оди народот таму да остава пари, или оди само колку да разгледа по некоја сликичка (иконка), да удри честитка за именден, среќен роденден, шодае…. и се враќа дома со или без „животна мудрост“ здобиена таму.

  Но, тоа е сепак само една зграда…. Што ако не влегувам таму? Како таа зграда би ме спречила да се движам каде сакам по улиците? Зарем нема да има друга куќа или зграда каде што би бил добредојден? Што би требало за овој Фејсбук, оваа зграда, да стане целиот град? Дали некој таков ќе ги поседува улиците?

  П.С. Изгледа ми треба да си отворам блог :/

  November 21, 2010 at 3:29pm

Фала Рибаро, си улови стар колега блогерџија назад со мамката (нивна фејсбушка :)).

Advertisements

3 thoughts on “Кога одлучив да отворам нов блог

 1. во црква, поготово во соборна(фб), не одам ако не морам 🙂
  по малите манастири … може, бар ќе види човек нешто поразлично, а се разбира тука се и придружните елементи, индивидуалност во архитектурата и околината што ја опкружува

 2. Толку од твоето „нејќам“, те држеше 2 дена. Ништо, буљо, уживај у твојот виртуелен „живот“.

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s