Кога ќе те изневерат

Кога ќе се договорите да се оди некаде и пропадни работата, првио следен муабет е важен? Да, знам да се испонАшам. Факит! Ридит! Еве го:

 • tuka si Goran?
 • да
 • kazi mi kako da go simnam DropBox; kaj mene vo PC, pa posle da prikacam sliki; i da objavam link; na Google nesto nekje; cudni verzii mi dava; a sakam FREE DOWNLOADF da e
 • ова чудно изледа, но сум се дружел со неосетни луѓе; те најдуваат само кога имаат проблем
 • ne ti stasa poraka na mob za na zicara? ; ni od chatot nisto ; c c c c ; krs ; nie cekavme tamu do 12:30 ; vo sabotata ; nedelata, greska
 • дали со сио ум мислиш дека ако си ми пратила порака, ќе ја изигнорирам без да речам ОК или не? дека ако сум се сложил, си ме чекала, ама ме немало, можи нешто попат се случило, па да се јавиш?
 • mozno e
 • eve go simnav ; sea instal ke mu udram ; jeeee
 • без разлика дали за добро или лошо, од неосетност се прат вакви работи; дури и одговор „можно е“, јеј си завршив работа без твоја помош
 • e da, a ti dobro si?
 • заеби, така требаше да го почниш муабето, сега само полошо изгледа
 • oki, nekev da te iznerviram ic
 • само појќе самата се зафркна
 • ne be; eve go se instalira
 • да исхендлаше правилно, ќе знаеше дека не можам да дојдам во 12:30 и немаше да ме чекаш
 • aaa, za toa
 • второ да имаше осет, немаше сега уште да ми пишуваш за некојаси таму програма; мислиш во моментов ме интересира твојот банален проблем?; само губиш почит така кај другите
 • ok, se izvinuvam; ne ti odzemam vreme veke

Еј колку бев лууут… ама не бесен. Чудно колку си тогаш фокусиран! Никако разочаран: разочарувањето е лутина кај беспомошните. Зато си оставам да се лутам,  можам да го решам то шо ме налути.

Еве како.

Сфатив дека двајцата сме во криво (да, можи сум само ја, па си споделувам одговОрнс). Дека појќе сум лут на себе оти не проверив, не се осигурав дека сѐ е договорено ко шо треба. И… да затупам појче… дека сум имал повисоко очекување од другите, а и ја не сум којзнај шо. Решението: појќе недоверба во the elementz, неоставање да ти висат работи. Зато следно шо пишав беше исто и за мене:

 • од вакви работи и муабети се учи, но најчесто луѓето извлекуваат погрешни поуки, се надевам нема да биде така и сега; поздрав
 • nema be, neka te prefati moeto raspolozenie na nivo; pozzz, imaj si ubav den

Значи, си се изневерив себе си со очекување луѓето да напрат појќе од што можат, и со сметање дека прам појЧе од шо прам. Нема шо да очекувам лујџето да ме имат прв на ум, не е ко да си немат други работи на него! Пак… чоек губи почит. А не се враќа, или ептен тешко, а само не ме бивало за та работа.

Фак! Кога имам посуштински проблем, а другата страна не ја интересира, ме откачува со „можеби“… Шо че прам? Епа шо да се прај! Да се занимавам со нивнио (за мене) банален проблем?

Факин анбеливабл. Ми ја наполнија глата со политика денојве. Почнав да го мозгам: да не беше чоек, туку држава? Ние да си имавме проблем, а државата да не откачуваше? Шо па тогаш? Во принцип не треба да има голема разлика со она горе, а?

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s